Piątek, 19 kwietnia 2024

english deutsch italian
Godło Polskinazwa KCEKlogo szkoły

KCEK > Aktualności >

To jest nieaktualna wersja strony. Aby zobaczyć aktualne informacje, przejdź na kcek.pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Z radością informujemy, że złożony przez nas wniosek do udziału w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa został rozpatrzony pozytywnie i otrzymaliśmy na zakup nowości wydawniczych do naszej szkolnej Biblioteki kwotę 15 000 zł. Udział w programie wiąże sięz koniecznością podjęcia rozlicznych działań i włączeniem do nich całej szkolnej społeczności od klas najmłodszych aż do uczniów liceum oraz zaangażowania wychowawców, nauczycieli, rodziców, dziadków. Program zakłada realizację projektów czytelniczych z wykorzystaniem obecnego księgozbioru – poszczególne klasy miały do podjęcia przynajmniej jedną projektową inicjatywę oraz od września kolejne działania na bazie wzbogaconego zasobu książek naszej Biblioteki. Te wszystkie projekty mają na celu zapoznanie z zakupionymi nowościami, ale przede wszystkich promocję książek i czytelnictwa. Doświadczenie pokazuje, że czytelnik to nie jest „wymarły gatunek”. Dzieci i młodzież chcą czytać, ale potrzebują książek, które ich zainteresują, zaciekawią, przyciągną uwagę, chwycą za serce. W ostatnich miesiącach podjęliśmy się stworzenia listy zakupowej, która  została sporządzona na podstawie:

  • wyników ankiety czytelniczej przeprowadzonej poprzez stronę internetową szkoły,
  • propozycji złożonych przez czytelników w ramach akcji „Marzenia czytelnika” oraz „Listy do M”, a także konkursu „Tato, Mamo czytamy to samo”
  • ankiety przeprowadzonej przez SU
  • bieżącego monitorowania potrzeb czytelników
  • opinii Biblioteki Publicznej w Śremie (dział dziecięcy i młodzieżowy).

Niektóre projekty są w trakcie realizacji, inne już się zakończyły jak np. projekt klas 2a i 3b gimnazjum, w którym uczniowie i ich wychowawcy –pp. I. Makałowska i K. Stachowska-Mendyka pracowali z tekstem książki M. Musierowicz „Opium w rosole” - jego akcja rozgrywa się w początku lat 80 –tych XX w. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i wkładowi pracy stworzyli w szkolnej auli rzeczywistość Polski z czasów PRL-u. Wrażenie było imponujące. Można było obejrzeć pokaz mody z tamtych czasów, posilić się w barze mlecznym, gdzie serwowano, rosół, kompot i wyśmienitą szarlotkę, odebrać kartki na różne produkty, a następnie pobrać przydziałową czekoladę czy mydło o wdzięcznej nazwie Tukan. Chętni mogli odwiedzić salon fryzjerski i zrobić sobie, jakże modny wówczas, „tapir” a także nabyć za zakupione u „cinkciarza” dewizy intratne produkty w Pewexie (niestety niewielu naszych uczniów było stać na zakup dolarów, a co za tym idzie zrobienie zakupów w dewizowym sklepie). Skup makulatury oferował po oddaniu starych gazet zaświadczenie, które pozwalało odebrać w stosownym sklepie kilka rolek szarego papieru toaletowego… Po prostu „się działo”. Jedynie starsi zwiedzający mieli w pamięci tamte niełatwe lata, młodzież patrzyła na wszystko szeroko otwartymi oczami, ale wszyscy uznali, że było warto (ale tylko na krótko) przenieść się w czasie.

Bardzo mocno liczymy, że również inne tegoroczne projekty a także te nowe, które pojawią się w kolejnym roku szkolnym będą przygotowane z podobnym zaangażowaniem i pomysłowością, a ich efektem będzie sięgnięcie po nowe książki przez kolejnych czytelników. Zapraszamy wszystkich do śledzenia relacji i sprawozdań a także końcowego podsumowania, które pojawi się w początkach 2019 r.

Zamieszczono: 23 maja 2018 r.

Wsparcie i współpraca