Piątek, 19 kwietnia 2024

english deutsch italian
Godło Polskinazwa KCEKlogo szkoły

KCEK >

To jest nieaktualna wersja strony. Aby zobaczyć aktualne informacje, przejdź na kcek.pl

Redakcja TV Ichtis w akcji, czyli co w trawie piszczy u szkolnych dziennikarzy?

Klubowicze Kamerki – zajęć dziennikarsko-filmowych cały czas mają oczy szeroko otwarte, nie gonią za tanią sensacją, ale starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ciekawego.

W tym roku szkolnym zrealizowaliśmy film o szkole „Dawniej a dziś – film o narodzinach Szkoły Katolickiej w Śremie", reportaż „Szlakiem śremskich szopek betlejemskich" oraz dwa odcinki szkolnego programu TV ICHTIS za okres wrzesień-listopad i grudzień-luty. Jeszcze przed wakacjami planujemy kolejny odcinek. W międzyczasie byliśmy na lekcjach z charakteryzacji i lekcji filmowej w Poznaniu oraz zwiedziliśmy kulisy Teatru Nowego. Relacje z tych wydarzeń oraz materiał zdjęciowy i filmowy dostępne są na stronie internetowej szkoły.

Dzięki działaniu w redakcji uczniowie spotykają się z ciekawymi ludźmi i przeprowadzają z nimi wywiady; w tym roku szkolnym były to rozmowy m.in. z aktorem Adamem Woronowiczem, czy lekarzem, rzeźbiarzem Ryszardem Krawcem.

Praca dziennikarza telewizyjnego jest bardzo wymagająca i czasochłonna, ale daje wiele satysfakcji; sporo radości sprawia nam samo nagrywanie odcinków w studiu Telewizji Relax.

Podczas zajęć nie tylko pracujemy nad kolejnymi projektami telewizyjnymi, ale poznajemy pracę dziennikarza od podstaw – ostatnio była to praca prezentera pogody, najpierw obejrzeliśmy przykładowe pogody prezentowane przez prezenterów, przygotowaliśmy potrzebne symbole zjawisk meteorologicznych, a następnie ćwiczyliśmy zapowiadanie pogody.

Izabela Makałowska


Triki charakteryzacji

W niecodziennej lekcji uczestniczyli członkowie Klubu Kamerka 8 kwietnia w Teatrze Nowym. Wraz z młodzieżą z Gimnazjum nr 1 wzięli bowiem udział w zajęciach z charakteryzacji. Dowiedzieliśmy się m.in. jak w parę minut wydłużyć aktorce włosy, co zrobić, by postać grana przez aktora wyglądała na dużo starszą, jak wyeksponować rysy aktorki i zmienić kolegę czy koleżankę nie do poznania. Pani charakteryzatorka pokazała nam także sposoby tworzenia blizn i ran tak, by wyglądały bardzo realistycznie, powiedziała nam również, czym różni się praca charakteryzatora na planie filmowym od pracy w pracowni teatralnej oraz zaprezentowała robione przez siebie peruki, treski, czy łysiny. Niektórzy z uczestników zostali poddani charakteryzacji i trzeba przyznać, że było przy tym sporo śmiechu i dobrej zabawy, zresztą zobaczcie sami, może rozpoznacie wśród zdjęć kolegę lub koleżankę z klasy.

Po lekcji z charakteryzacji udaliśmy się do kina na całkiem „sympatyczny" film animowany „Krudowie" – który jak się okazało – bawi wyszukanym humorem, a także niesie dość ważne przesłanie, że w życiu trzeba zawsze iść na przód – w stronę światła i nie poddawać się lękom, gdyż te nie pozawalają się nam rozwijać i wzrastać. Organizatorem wyjazdu była Pani Izabela Makałowska.


Niezwykłe spotkanie z Adamem Woronowiczem

Młodzież Katolickiego Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Śremie w marcu miała okazję osobiście poznać aktora Adama Woronowicza – znanego m.in. z roli bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uczniowie mogli zadać aktorowi pytania dotyczące jego pracy, marzeń i planów zawodowych, a także dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy dotyczących życia aktora. Pan Adam okazał się niezwykle otwartym człowiekiem, którego słowa młodzież słuchała z wielkim zainteresowaniem. Aktor zachwycił również swoją postawą wobec wiary, która, jak sam stwierdził, wiele razy pomogła mu w życiu. Wywiad z Adamem Woronowiczem przeprowadzili przedstawiciele szkolnej gazetki, a także dziennikarze programu TV Ichtis. Rozmowę można obejrzeć w marcowym odcinku naszego programu telewizyjnego. Klub Kamerka otrzymał od gościa autograf.


Lekcja filmowa i teatrana

29 października członkowie klubu Kamerka wzięli udział w lekcji filmowej w Cinema City na temat gatunków filmowych połączonej z projekcją filmową oraz zwiedzili kulisy Teatru Nowego w Poznaniu. Podczas lekcji filmowej młodzież dowiedziała się, jakie są podstawowe gatunki filmowe i jak zmieniały się one w historii kinematografii oraz wzięła udział w filmowym quizie. Natomiast w Teatrze Nowym uczniowie zwiedzili m.in. charakteryzatornię i garderoby aktorów, dużą i małą scenę oraz foyer [wym.fuaje], a także dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat pracy w teatrze i procesu związanego z przygotowaniem spektaklu.


Wywiad ze starostą

W ramach Tygodnia Kariery zorganizowanego przez Młodzieżowe Centrum Kariery w Śremie, ekipy dziennikarzy z różnych szkół przeprowadzały wywiady z osobami sprawującymi funkcję burmistrza lub starosty. Redaktorki TV ICHTIS spotkały się ze starostą śremskim. Pan Piotr Ruta opowiedział dziennikarkom o swojej pracy, o drodze kariery zawodowej i sposobach radzenia sobie ze stresem. Jakie są plusy i minusy bycia starostą oraz czy jest to zawód czy powołanie?- Dowiecie się z wywiadu, który już niebawem w TV Relax. O terminie emisji programu na pewno Was poinformujemy. W sobotę 20 października dziennikarze Kamerki uczestniczyli w gali podsumowującej Tydzień Kariery, na ręce naszych przedstawicieli otrzymaliśmy dyplom i pendrivy.



Dziennikarze w akcji - sonda podczas Dnia Otwartych Drzwi

13 października 2012 roku redaktorzy Kamerki pytali odwiedzających szkołę gości o ich wrażenia związane z przebudową i zagospodarowaniem budynku, o oczekiwania wobec placówki dotyczące edukacji w szkole katolickiej, a także o zdanie na temat rozszerzenia oferty kształcenia o liceum. Jeśli jesteście ciekawi, jak odpowiadali nasi rozmówcy - zachęcamy Was do oglądania kolejnego odcinka TV ICHTIS, nad którym obecnie pracuje nasza redakcja.




Wizyta w TVP Poznań i w Przewodniku Katolickim

Grupa młodzieży ze Śremu w tym przedstawiciele naszego Klubu Kamerka uczestniczyła w wyprawie edukacyjnej do poznańskich mediów. Młodzi adepci dziennikarstwa odwiedzili poznański oddział Telewizji Polskiej, gdzie mogli podejrzeć ranne zebranie dziennikarzy szykujących się do wyjazdów w teren, zobaczyć studio, w którym prowadzone są informacje – Teleskop, miejsce nagrywania pogody tzw. green box oraz obejrzeć inne pomieszczenia służące do nagrywania i emisji programów telewizyjnych i do ich montowania. Kolejnym punktem wycieczki były odwiedziny Redakcji „Przewodnika Katolickiego", gdzie dowiedzieliśmy się, jakie procesy składają się na powstanie tygodnika, podejrzeliśmy pracę osób składających gazetę oraz zobaczyliśmy redakcje: „Małego Przewodnika Katolickiego" i „KNC" – miesięcznika dla ministrantów. Po pełnych wrażeń wizytach udaliśmy się na seans filmowy - „Kupiliśmy Zoo" . Film dostarczył nam wiele wzruszeń i sporej dawki humoru.


Klub Kamerka w TV Relax

W grudniu członkowie klubu dziennikarskiego Kamerka odwiedzili studio TV Relax. Dowiedzieli się jak wygląda dzień pracy dziennikarza telewizyjnego oraz przyjrzeli się pracy montażysty. Natomiast przed świętami sekcja radiowa - Radia Lolek przygotowała audycję świąteczną, podczas której prowadzący opowiedzieli m.in. o bożonarodzeniowych tradycjach.



Rekolekcyjne wywiady – grudzień 2011

FULL POWER SPIRIT
Nasz reporter – Dominik przeprowadził wywiad z członkami zespołu Full Power Spirit.Zdobyliśmy też ich autografy. Full Power Spirit – polska grupa muzyczna wpisująca się w nurt muzyki chrześcijańskiej, tworząca głównie w stylu hip-hop. Teksty ich utworów opierają się na treściach ewangelicznych. Podczas rekolekcji mieliśmy okazję wysłuchać ich koncertu. Nasza redakcja podziela zdanie uczestników koncertu, że był to niesamowity i skłaniający do refleksji występ.


Rozmowa z byłym więźniem
Podczas rekolekcji mieliśmy okazję spotkać się z panem Piotrem Stępniakiem – nawróconym byłym więźniem; z gościem rozmawiał Jan Kalarus. Relacje z tych spotkań i wywiady będzie można zobaczyć w premierowym odcinku programu ICHTIS.


Reporterki w akcji – Dzień Otwartych Drzwi

Podczas zorganizowanego w naszej szkole Dnia Otwartych Drzwi reporterki Zuzanna i Joanna z Klubu Kamerka przeprowadzały wśród gości sondę,w której pytały m.in. Jakie oczekiwania względem przyszłej szkoły dziecka mają rodzice? Co w zaprezentowanej ofercie najbardziej zainteresowało zwiedzających? Nasz szkolny operator kamery – Krzysztof – tego dnia skrzętnie nagrywał wszystkie podjęte przez uczniów i pracowników szkoły działania promujące edukację w naszej placówce. Ponadto młode dziennikarki Adrianna i Marta zachęcały przybyłych do wypełnienia ankiety, której wyniki pozwolą szkole lepiej odpowiedzieć na oczekiwania przyszłych uczniów i rodziców.



Wywiad z niezwykłym gościem

28 listopada w auli im. Jana Pawła II przy parafii NSJ w Śremie odbyło się spotkanie z cyklu Verbum Domini. Tym razem Słowo Boże czytał dla śremian dziennikarz sportowy Przemysław Babiarz. Również przedstawiciele naszego dziennikarskiego klubu „Kamerka” uczestniczyli w tym niezwykle pięknym i ciekawym wydarzeniu. Drugą część spotkania wypełniła rozmowa z dziennikarzami Przemysławem Babiarzem i Elżbietą Ruman na temat książki pt. „Główna rola w teatrze Życia”, której autorką jest pani Elżbieta. Ponadto goście dali również piękne świadectwo wiary opowiadając, jakie miejsce w ich życiu zajmuje Bóg. Swoją postawą i słowem przypomnieli myśl Świętego Augustyna: „Gdzie Bóg jest na pierwszym miejscu, tam wszystko jest na swoim miejscu.” Dziennikarze odnieśli również te słowa do swojej pracy, która mimo że zajmuje bardzo ważne miejsce w ich życiu – nie jest dla nich najważniejsza. O tym jak to jest być dziennikarzem oraz czy łatwo jest być dziennikarzem wierzącym rozmawiała z niezwykłym gościem – Przemysławem Babiarzem – redaktorka „Kamerki” – Adrianna Gapys. Na koniec otrzymaliśmy od dziennikarza autograf z pozdrowieniami. Nagranie wywiadu będzie można obejrzeć w przygotowywanym odcinku szkolnego programu, o którego premierze na pewno Was poinformujemy.






Lekcja w Kinie Apollo i Radiu Emaus

8.11.2011 roku gimnazjaliści ze Śremu w tym przedstawiciele naszej szkoły – członkowie dziennikarskiego klubu „Kamerka” wybrali się do poznańskiego kina Apollo na prelekcję dotyczącą języka filmu. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat oświetlenia, kadrów, planów filmowych i kolorystyki wykorzystywanych podczas kręcenia filmu. Lekcję filmową poprowadził aktor, który na postawie kadrów z różnych filmów objaśniał zebranym poszczególne zagadnienia. Po części teoretycznej nastąpiła projekcja kilku filmów animowanych – w tym nagrodzonych w Polsce i na świecie – animacji Tomasza Bagińskiego np. „Katedra”, „Kinematograf”. Drugim punktem wycieczki była wizyta w Radiu EMAUS, gdzie zostaliśmy oprowadzeni przez panią Elżbietę Szcześniak, która opowiedziała nam o pracy w radiu oraz o historii rozgłośni. Jeśli ktoś chciał, mógł nagrać swój głos – czytając specjalne teksty (ćwiczenia dykcji), a następnie usłyszeć jak wypadła jego próba mikrofonu. Było przy tym sporo śmiechu, gdyż realizator dźwięku – pokazał nam, co można zrobić z nagranym głosem, by zmienił się nie do poznania. Prezenterka podczas audycji na żywo pozdrowiła śremskie szkoły. Lekcja w kinie i radiu była dla wszystkich ciekawym doświadczeniem. Teraz wiemy, że zarówno praca przy produkcji filmu, jak i praca w rozgłośni radiowej wymaga dużego skupienia, precyzji, a przede wszystkim pasji. To była naprawdę ciekawa wyprawa.

Roksana Pietrzyk 2b

Wsparcie i współpraca